Начало » ПРИНЦИПИ: Правилният размер и кройка

ПРИНЦИПИ: Правилният размер и кройка

Ако следиш блога по-отскоро, възможно е да си пропуснал статиите, с които (и заради които) J.Griffin се роди изобщо. Целта на този блог е да ти покаже основните принципи в мъжкия стил. Те от своя страна ще ти дадат една основа, над която да надграждаш, без да рискуваш да сбъркаш. Тези неписани правила ще ти помогнат да изградиш собствен стил, неподвластен на времето, защото важат откакто на Адам му омръзнало да си сменя премяната, когато увехне.

И за да не ги търсиш специално, ето първите 4 базови принципа в мъжкия дрескод, според J.Griffin:

  1. По-малко, но по-добри дрехи
  2. Магическите 3 цвята
  3. Цветови комбинации
  4. Заложи на класиката

Днес ще си поговорим за друг аспект на мъжкото облекло, който крещи, че знаеш какво правиш: РАЗМЕР И КРОЙКА.

Кройката на дрехите ти има решаващо значение за това как изглеждаш. Само като кажа „кройка“, ме хваща саклета, но знаеш какво имам предвид. На английски си има по-добра дума: fit. И както вероятно държиш да си във форма (fit), за да се харесваш сам и да те харесват жените, така не е зле и дрехите ти да са в добра форма.

За първото ни е лесно да се съгласим, но рядко се замисляме, че и с дрехите е така. Постоянно виждам ниски мъже, които носят панталони с 3 размера над техния – крачолите им се подгъват на 6 места и Билбо Бегинс изглежда като волейболен национал до тях. Същото и с ризите – 2 размера отгоре, права кройка и убиваш каквото и добро впечатление да се е опитала да направи с теб горката природа. Да не говорим как стои прилепнала тениска на някой, който пипва спорт само по телевизията.

Не съм диетолог или фитнес инструктор, но от дрехи разбирам повече. Правилният фитинг може да накара и най-невзрачния мъж да изглежда привлекателен. Но стига съм приказвал. Да минем на самият принцип и как се прилага при различните типове дрехи.

В магазина продават дрехи за конкретен, средностатистически тип структура. В зависимост от произхода и основния пазар на марката, тази средна-статистика варира. Не можем например да очакваме от скандинавска марка (H&M) да прави перфектно пасващи дрехи за българските мъже, макар че те конкретно се справят прилично. Всяка марка си има тип мъжка структура, за която шие. Логично е г-н Abercombie и г-жа Fitch да не са имали твоя снимка под ръка, докато са намествали кройките на първата си колекция.

Няма лошо в това, че трябва да се потрудиш, за да намериш кои марки шият като за теб. Ако всеки изглеждаше като шефа на мафията директно от магазина, конкуренцията щеше да е убийствена. Затова го има J.Griffin – да ти даде нечестно предимство пред мъжете, които не знаят следните правила:

 

1. ТЕНИСКИ

j.griffin tshirts bad v good

Свободните дрехи не са стилни. Вярно, удобни са – затова е ОК да ги носиш вкъщи и докато спортуваш, но с това подходящите поводи май се изчерпват. Аз лично нося по-вталени дрехи дори вкъщи и когато спортувам. Така съм сигурен, че дори когато се потя или изхвърлям боклука, изглеждам добре.

Да започнем с тениските. Всички носим тениски, аз включително. Особено лятото. Но това как ти стоят тези тениски прави цялата разлика. А това как ти стоят зависи от размер, модел и марка. Виж снимката по-горе. Какво могат да направят с човек една тениска по мярка и малко лицеви опори, нали? Ето как да си сигурен, че тениските ти ти стоя добре:

1) Виж кой е точният размер за теб

Ако си S (като мен), няма да изглеждаш по-голям и широкоплещест в M. По-скоро ще даваш вид, че износваш дрехите на батко си. Ако пък си напълнял, не се опитвай да се набуташ в един размер по-малък. Рискуваш да приличаш на македонска наденица в питка за хот-дог. Don’t be that guy.

2) Пробвай с леко по-вталени тениски

Вталените дрехи подчертават мъжките ти черти, особено ако са вталени в кръста. Малка разлика във вталяването ще те накара да изглеждаш доста по-мускулест и съответно мъжествен.

3) Обърни внимание на ръкавите

Най-напред, провери дължината им. Ако ръкавът разкрива част от трицепса, ще изглеждаш по-здрав. Колкото по-близо до лактите стигат ръкавите, толкова по-безформено ще ти стои тениската. Важна е и ширината. По-тесните ръкави също оформят ръцете по-добре, дори да не си бодибилдър. Широките ръкави като тези вдясно на снимката горе чупят грознометъра.

4) Внимавай с дължината

Гледай тениската да не е прекалено дълга, иначе ще те издължава несъразмерно, нарушавайки естествените ти пропорции – все едно краката ти са по-къси, отколкото са всъщност. Твърде дълга е, когато закрива… айде, да кажем седалищните ти мускули. Няма да прилично да кажа гъз. Закривайки ги, лишаваш от хубавата гледка женската половина от човечеството. И част от мъжката. Прекалено къса е пък, когато вдигайки ръка коремът ти се оголва сексапилно. Има неща, които е хубаво да оставяш на въображението.

За мен перфектната дължина е тази вляво на снимката горе – някъде до джобовете на панталона ти. Ако си фен на тениските и искаш още малко напътствия, тази статия е всичко, от което имаш нужда.

 

2. РИЗИ

j.griffin shirts bad v good

Мъжкият стил е атрактивен тогава, когато подчертава мъжкото в теб. Разбирай: широките рамене, тънката талия, здравите ръце, стойните крака. Вталените дрехи подчертават мъжкия ти силует. И тъй като V-образният гръб и широките рамене са стереотип за красиво мъжко тяло, slim fit ризата е най-добрият начин да блеснеш визуално. Тя обира излишния плат в областта около кръста, под мишниците и по ръцете, така че дори да нямаш тяло на викинг, силуетът ти ще е оформен мъжествено.

Вталените ризи са много по-добрата опция, освен когато не си много пълен. Тогава Regular Fit са по-добър избор, тъй като те издължава и компенсира визуално излишните килограми. В този конкретен случай разликата в обиколките на кръста и раменете ти няма да е голяма, което убива идеята за V-образния гръб и няма защо да го подчертаваме.

Ако имаш проблем с намирането на добри ризи, виж статията Как да избереш перфектната мъжка риза.

 

3. ПАНТАЛОНИ

j.griffin pants bad v good

Панталоните са едно от местата, където много момчета правят сериозна грешка – колкото от незнание, толкова и от мързел. Купуваме си панталони и дънки, които са по 1 педя по-дълги от краката ни. След това вместо да ги скъсим до подходящата дължина (доста магазини предоставят тази услуга безплатно или срещу 8-10 лв), си ги носим така. Или ги подгъваме 4 пъти, което не прави нещата по-добри. Нито подгъването навътре, с което скриваш оригиналния шев. Ето как се подгъват панталони, щом веднъж са с правилната дължина. Но дотогава скъсяването е решението.

Не си спестявай това кратко неудобство и едни 10-тина лева. Разликата е като между Барни от „How I Met Your Mother“ и Барни от „Семейство Флинтстоун“.

Ето златното правило:

_pants

* Най-левият вариант напоследък е модерен – сигурно си го виждал по улицата, обикновено на бос крак с мокасини. Не е фаворитът ми, но за лятото в небрежен контекст, с подходящите обувки е ефектно. Все пак е по-скоро изключение от правилото.

 

4. ВРЪХНИ ДРЕХИ

j.griffin outwear bad good

Тук гледай за няколко неща:

  • Дължината на ръкавите: Mалко по-дълги от необходимото и ще приличаш на хлапак. Малко по-къси и все едно си грабнал първото яке в магазина, без да го пробваш. Правилната дължина е към един пръст след кокалчето на китката ти.

Jacket_Length_ft

При зимните якета нещата варират, но гледай якето а пази кръста ти закрит – вдигни отново ръце, за да видиш дали не оголва кръста и корема.

  • Подгъва на раменете: гледай да е където свършват раменете, иначе ще се подгъва нелепо, както на снимката с хикса вдясно по-нагоре.
  • Вталяване: Също както при тениските, стига да не си особено пълен, вталените връхни дрехи винаги ще те правят по-елегантен и здрав, отколкото правата кройка.

Тази седмица ще ти разкажа и за моята система на пазаруване, която ми спестява време и пари, без да правя компромиси със стила си.

До скоро,

J.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *