Начало » Принципи: По-малко и по-добри дрехи

Принципи: По-малко и по-добри дрехи

Както може би си видял в ЗА МЕН, преди да започна да чета и да се интересувам от мода бях гол и бос в тази материя. Носех широки и евтини дрехи, нямах и понятие от комбиниране на цветове и не бях чувал за аксесоари. С течение на времето успях да изградя хубав гардероб, който ми помага да се чувствам повече от комфортно в кожата си. Ще се опитам да разгледам най-важните принципи в няколко поста, като започна с може би най-важният: Качеството преди количеството.

ПЕРФЕКТНИЯТ ГАРДЕРОБ

Перфектният гардероб не е пълен с десетки дрехи във всички цветове и модели, които не си носил от 8-ми клас. Той се състои от по-малко на брой, но супер красиви, качествени и универсални за комбиниране дрехи. Представи си гардероб, в който всяка дреха ти е любима – който и панталон или риза да грабнеш, изглеждаш като рок-звезда. Това трябва да е целта ти.

Такъв гардероб не се купува на едно ходене до магазина. Това е процес, който може да продължи и цяла година и изисква постоянно актуализиране. Поне първата стъпка е проста и ясна: започни да залагаш на качество, вместо на количество.

Без да се усетя, шкафовете ми се бяха напълнили с дрехи, които не изглеждат добре и не харесвам достатъчно. А това е коварно – ако имаш изборът да се облечеш не особено добре, рано или късно ще го направиш. Добрият гардероб не ти оставя такава възможност – в него всяка дреха е от страхотна нагоре.

КАЧЕСТВО

Качеството има различни измерения, но за мен три от тях имат по-голямо значение:

Материя

Тук е въпрос на усет и той ще дойде с практиката. Когато можеш, купувай естествени материи като памук, лен, вълна, кожа. Освен, че са по-удобни и проветриви, те ще запазят по-дълго формата си. Носели са се преди 2000 години и още са на мода – по-добра реклама от това накъде? Колкото по-здрави и плътно-разположени са нишките, толкова по-качествена е материята. Ако още не разбираш от памук например, пипни с ръка любимата си тениска/риза и търси същия, когато пазаруваш. С времето ще започнеш да правиш разлика в дебелина, плътност, допир, лепливост и т.н.  Ако купуваш кожена дреха или аксесоар, намери начин да провериш в някой ъгъл колко е водоустойчива. Водата може буквално да остави петна върху кожата, защото леко извлича естествените масла в нея.

Ето една проста визуализация на разликата между добри и лоши материи:

2 cheap vs expensive 1

Изкуствени материи vs. Добър памук или вълна*

* Някои вълнени материи са толкова добри, че са тънки и плътни като памук, без дори да бодат. Много от скъпите костюми като този вдясно се правят от такава вълна.

Цена

Цената не е гаранция за качество, но може да ти служи като ориентир за минимум качество. Не очаквай от дънки за 20 лв да издържат 5 години и да не избелеят. Или да ти седят, все едно Хю Джакман ги носи.

Златното правило е „2Х пари за 2Х по-малко дрехи“. Вместо 4 тениски по 10 лв, вземи си две страхотни по 20. Ако нещо ти идва скъпо, изчакай намаленията – не прави компромиси със стила си.

Все пак, като ориентир колко си заслужава да дадеш. Добро яке / обувки / очила = 100+ лв. Хубави дънки = 80+ лв. Читав пуловер = 50+ лв. Винаги има изключения, разбира се.

Мислиш, че не си личи дали якето ти е от Илиенци? Think again:

2 cheap vs expensive 2

Евтино палто vs. По-скъпо палто

Марка

Марката също е добър ориентир за качество, макар че не винаги го гарантира. Една разходка из мола стига да видиш кои марки ти пасват най-много като цени, визия, качество.

За съжаление, няма една-единствена марка, която да е правена за мен или теб. Винаги съм мечтал да намеря един бранд, който да прави всичко като по мой размер на прилична цена и от добри материали, но няма как – налага ми се да се потрудя, за да изглеждам добре.

Достъпните марки в България предлагат и големи попадения, и някои големи боклуци. Щом веднъж развиеш око за качествените и издръжливи материи, ще ти е много лесно да ги отсееш. Със сигурност у нас има достатъчно марки, за да селектираш най-доброто за стила си. Има нелоши чужди брандове като Zara, Pull & Bear, H&M, Tom Taylor… и някои страхотни български! (Andrews, Desizo Monni…)

Имаш и хиляди опции да пазаруваш онлайн. Ако можеш да си ги позволиш, разгледай мъжките секции на тези например:

www.abercrombie.com

www.jcrew.com

www.clubmonaco.com

www.blacklapel.com

Разбира се, не робувай на никоя марка, дори да ти е любима. Има дрехи, за които не си струва много да взимаш маркови. Например тениски, чорапи, бельо, повечето шапки и шалове и т.н.

Бялата тениска си е бяла тениска, ако ще да струва $180 и да я е подписал Ралф Лорън.

Виж, хубавото палто или кожено яке е друга работа. Мога да дам и 300-400 лв за него, но ако ще го нося 10 години не го смятам за разход, а за инвестиция стила ми. За обувки (или кецове) също си струва да дадеш повече – комфортът е несравним, а ако ги пазиш, ще изглеждаш чудесно с години.

Ето разликата:

shoes j.griffin

Китайски обувки, $25 vs. Frye, $278

 

НАСОКИ

Накрая, ето и няколко насоки, които ще ти помогнат да изградиш перфектния гардероб:

Не купувай нещо, само защото е на разпродажба. От опит знам, че и 10 чифта дънки да има човек, пак ще носи само любимите си.

Разкарай всичко, което не харесваш. Можеш да продадеш / подариш / дариш всички дрехи, които не те карат да изглеждаш и да се чувстваш супер.

Ходи на „лов” за дрехи. Понякога отнема време да намериш точната дреха, особено на добра цена. Бъди търпелив – компромисите те връщат назад. Все едно си на лов и чакаш търпеливо точния момент да стреляш.

Не пазарувай безцелно. В търсенето винаги ми помага да знам какво търся. Пазарувам само с цел – например отивам за тъмни дънки, меря 10 чифта, взимам най-добрите и се махам. Така пестя пари и много време и не купувам нищо излишно.

И не забравяй – KAЧЕСТВОТО ПРЕДИ КОЛИЧЕСТВОТО

Ще се радвам да пишеш / споделиш /коментираш,

J.

7 comments

  1. SPACE says:

    Аз лично вече пазарувам само на намаления. Направил съм си списък на магазините в които пазарувам и съм си записал кога започват намаленията. Абонирал съм се за новините в страниците им във фейсбук и съм помолил продавачите да ме „абонират“ за sms съобщения за намаления.

    Набелязвам си предварително дрехите, които бих искал да си купя на намаление и само чакам да започне :P

    Друг вариант за евтин пазар са фирмените магазини извън София – Десизо Монни в Плевен, Ролман в Гоце Делчев, Ричмарт в Русе… аутлети и пр.

    • J. says:

      Супер, много полезни съвети! Големите намаления два пъти годишно са напълно достатъчни, за да си поддържаш гардероба в час.

      Извини ме за бавните отговори, сигурен бях, че съм отговорил още тогава, но явно само съм си мислел.

  2. Васко says:

    Страхотен блог! Браво! Бих искал да посоча като много изгоден вариант да си купиш дрехи висок клас на смешни цени от втори употреби. Наистина трябва късмет , но като знам какви сака , дънки ризи и кашмирени пуловери за по 20-30 лева имам:)

    • J. says:

      Благодаря ти, Васко! Прав си – подценени са вторите употреби. Имам познати, които с повече търсене си намират дори дрехи на Trussardi и подобни марки за по 1-2 лв. Изглежда си струва ровенето, макар че сигурно доста от тях са нестандартни размери.

  3. Alex says:

    Статията (както всички останали) е трепач. Само не съм съгласен с бельото. Отгоре си с яки готини дрехи, а от долу с боксерки от Фазан ООД (пичовете на/около се сещат) или просто казано – никаква марка боксерки.

    Да имаш марково бельо под така или иначе яките дрехи е супер. Освен това за разлика от дрехите, боксерките вървят често поне 2 в комплекс, има и по 3. Така че имаш примерно 3 различни цвята Келвин Клайн/Дизел който стоят страхотно, износват се в пъти по бавно и ти е кеф като мацката ти ги махне :)

    За пример – боксеки Диекс (бг марка) на точно 1 година вече почват да се разпадат, боксерки Келвин Кл. имам от поне 3-4 години – не са мръднали като ластик и кройка, просто самата материя естествено е изтъняла

    • J. says:

      Много ти благодаря, Алекс.

      И си много прав, че ми обръщаш внимание на това. Аз си взимам боксерки основно от H&M, защото са удобни, в приятни десени и не са скъпи (10-15 лв). Не са нищо особено, разбира се и мислех скоро да разнообразяс. Когато бюджетът ми е ограничен, винаги бих спестил за сако, вместо за боксерки. Но истината е, че на един мъж не му трябват толкова много дрехи и ако пазаруваш разумно и стратегически, в гардероба ти няма да има случайни неща, дори при бельото :)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *