Един от най-красивите и впечатляващи мъжки аксесоари, без да съм напълно сигурен, че се водят аксесоар, са мъжките обувки. Има хиляди видове и модели, но някои от тях неслучайно са се утвърдили като класически и вечно-елегантни. Мисля, че заслужават да им отделим малко внимание.
Важно е да отбележа, че съм подбрал само най-стилните и универсални сред различните типове. Разделил съм ги на 4 групи, като разбираемо това са моите фаворити – възможно е ти самият да имаш други. Със сигурност изпускам някой важен модел, ще се радвам да ме подсетиш, ако забележиш някоя съществена липса.
Да започнем с официалните обувки. И за да не се впускам в излишни обяснения, най-добре да визуализирам нещата:
* Редакция: Снимката е редактирана след вещата намеса на Спас Спасов. Специални благодарности, защото бях объркал доста неща в описанието:)
Продължаваме с по-небрежните обувки:
Ред е на спортните и спортно-елегантните:
И завършваме с едно от оръжията на всяко „лошо момче“ – ботушите:
A накрая, най-важното. Как да подбереш правилните обувки според облеклото си? Просто е – СЪОБРАЗИ ГИ С ПАНТАЛОНА:
Дано този пост те улесни, когато избираш какво да обуеш. Било то за работа или за да изглеждаш добре като заговориш онова страхотно момиче в библиотеката.
Не ходиш по библиотеки? Нищо, има добри алтернативи (поне в София). Мен силно ме впечатлява това местенце всеки път като отида.
J.
Ако мога да си позволя да направя корекция при описанията – при официалните са разменени местата – Oxford са черните (без „ушета“ при връзките), а Derby са кафявите. Под тях обувките цвят бордо не са мокасини, а Monk. „Боне“ (toe cap) може да има както при Дерби, така и при Оксфорд :)
Здрасти, Спас!
Разбира се, че може :) Дори настоявам. Мерси, че обръщаш внимание.
Наистина съм объркал имената при работата по картинката. Относно монковете (monk-straps) явно не съм точен – мислех, че „мокасини“ е събирателно за елегантни обувки без връзки, но като гледам снимките в Google не е така.
За съжаление такива грешки ще стават и занапред при преводите от английски на БГ – не за всичко има дума, а и аз не за всичко съм съвсем компетентен :)
P.S. знаеш ли дали „боне“ е правилният превод на „toe cap“ ? Не съм много сигурен, че съм намерил точната дума.
:) ами не зная дали има приет термин. В BG му казват „парче“ (официални обувки с парче отпред). Иначе и мокасините биват доста видове – заслужават отделна статия :) Първи ги въвеждат Gucci – официалното британско наименование е Loafer, но имат доста подвидове – driving moccasin, travelling loafer, penny loafer – в зависимост от вида на подметката.
Отделна статия може да се напише и за видовете подметки – goodwear welted, cemented, dainite sole etc.
Имам две специализирани издания на английски език. Бих могъл да ти ги заема. Можеш да ми пишеш на мейла.
Звучи ми доста добре, оценявам жеста.
Смея да кажа, че си доста напред в това отношение. Радвам се, че въпреки това отделяш време да изчетеш постовете:)
Ще се включа и аз, понеже и при г-н Спасов има грешка. Лоуфърите и мокасините са съвсем различни обувки, макар първите да произхождат от вторите, които определено пък от своя страна не са създадени от „Гучи“, а от индианците. „Гучи“ създават един от видовете лоуфъри. Свен Рафаел Шнайдер и Антонио Сeнтeнo имат добри клипчета по темата.
Обувката, която си посочил като мокасина, въпреки че е снимана отгоре, съм почти сигурен, че има токче, а това значи, че е лоуфър, а щом има и пискюлчета, значи е от вида „tassel loafer“. :) Съгласен съм обаче, че имаме проблем с българския, защото ние всичко наричаме мокасини. :D
Още един спорен момент. Според Шнайдер и Антонио лоуфърите могат да се носят с костюм, но и двамата не го препоръчват. Именно заради произхода им от мокасината (която е безспорна небрежна обувка), те смятат, че и лоуфърите трябва да се числят към небрежните, а не към официалните обувки.
Много интересен коментар, благодаря ти!
Не е лесен преведа на англицизмите, но това е универсално предизвикателство, не само модно. А аз имам още какво да уча за обувките, но ще гледам да наваксам:)
Да, напълно съм съгласен, може би не съм бил точен в изразяването. Вторият господин ми е непознат, но блогът/онлайн магазина на Свен Рафаел Шнайдер (http://www.gentlemansgazette.com/) съдържа енциклопедични знания за всяка част на мъжкото облекло.
Вярно е, че англичанин най-вероятно не би носил лоуфър с костюм, но италианците го правят с охота, дори и на бос крак. Аз също експериментирах това лято с подобна комбинация, но трябва добре да се подбере останалото облекло, със сигурност би било напълно неподходящо да се комбинира двуреден костюм с лоуфъри. Подробна статия за различията и приликите при мокасини, лоуфъри и пр. може също да се намери и при Бернхард Ройцел.
Момчета,
Направихте ми деня. Затова се боря – да събера на едно място хората, които се интересуват от мода и имат какво да споделят. Моeтo искрено възхищение за добрия тон, въпреки че не бяхте напълно съгласни с мен и един с друг. По това се познава истинският джентълмен.
Ще очаквам да се включвате отново!
J.
Ми,не знам как го мислите,но мокасини носят с къси панталонки всичките богаташи пo Boulevard de la Croisett на фестивала в Кан…Както и модата в Милано е,че кожени мокасини се носят всякак…няма значение дали с дълги или къси панталони,задължителни на бис крак
Здрасти, Митак.
Благодаря, че се включи:) Може би аз пропускам, но не открих в дискусията някой да отрича носенето на къси панталони с мокасини. Даже ми се струва доста добра идея за лятото.
Самата им идея е да са небрежни, което значи, че си отиват с други неофициални и небрежни неща, вкл. къси панталони.
Поздрави!
М
моя грешка.През айфона не се вижда целият текст
Уф, да… Трябва да поработя над мобилната версия :(