В последно време нещо съм на дънкова вълна. Но пък и денимът е голям човек, трябва да му го признаем. И тъй като навън е от този тип пролет, в която се мандахерцаме между 30 градуса и 2 дни дъжд с качулки, на един мъж му се налага често да влачи по нещо връхно, за всеки случай.
Да влачиш, или да не влачиш, това е въпросът. И какво точно да вземеш, защото с нормално яке си е жега, дори когато е облачно.
Ако пътуваш предимно с кола като мен, няма логика да не вземеш нещо връхно – винаги можеш да го оставиш в багажника. Да не говорим, че може да си стои в багажника перманентно, заедно с чадъра.
Ако ходиш пеша обаче, ще имаш нужда от нещо, което лесно да метнеш през рамо или на кръста, когато ти стане топло. Дънковата риза, за която говорихме наскоро, ти дава 3 опции едновременно, само че не е съвсем връхна дреха.
Първо, с нея рискуваш да ти е хладно, когато вземеш да осъмваш към 3-4 часа сутринта в края на седмицата с приятелите. И второ, само една баш-връхна дреха стои тежко и завършено на гърба ти, като финален акорд в облеклото ти. Или да го кажем така: ризата поставя точка и запетая накрая на изречението, което си написал с аутфита си. Якето му бие ясна точка. Ако е много добро, дори удивителен.
Затова е важно в гардероба ти да има 2-3 якета, които да са просто трепач. Добре, нека са 4: една тънка пухенка, едно право палто, едно кожено и едно дънково яке. Палтото е за зимата, а пухенката и коженото яке – за хладните месеци, най-често през есента. Но няма по-добра връхна дреха за пролетта от дънковото яке. Целият стил и небрежност на сезона, събрани в една мъжка дреха… Красота просто.
Хайде тогава да си поговорим как да избереш добро дънково яке:
РАЗМЕР И КРОЙКА
Дънковото яке има някои особености. Първата, която ще забележиш, е че което и да хванеш, ще изглежда малко късо. Това е нормално – перфектната дължина е до хълбоците, а не по-надолу, както при другите якета. За пръв път в мъжката еволюция, по-малкият размер е за предпочитане:
Късото яке означава, че тениската ти (долната дреха) ще слиза под горната. Знам, че се бие с неписаните правила на мъжкия стил, но всички правила си имат изключения и някои от тях са доста сполучливи, макар че още се опитвам да формулирам защо
Повечето модели по магазините стоят свободно около тялото и малко торбесто около ръцете с идеята да ти позволяват комфортно движение. Това е и голямата уловка, защото е тотално за сметка на стила. За да ти стои като на звезда, едно дънково яке трябва да има вталяващ ефект. Като спортно сако – плътно около ръцете, стегнато в раменете и прибрано в кръста. По-скоро си представи, че си избираш риза, отколкото яке. Без да ти стяга, трябва да оформя атрактивно горната половина на аполонското ти телосложение.
Трикът, който модните експерти препоръчват е да пробваш един размер по-малък, отколкото си представяш, че ти е нужен. Ако по принцип си L, поне опитай да облечеш M. Много често се оказва, че ти е идеален. Не се притеснявай толкова за закопчаването – ще го носиш основно с тениска, а и рядко ще го закопчаваш. Хем не стои толкова добре закопчано, хем е страшна дреха за лейъринг, което предполага да е разкопчано, за да разкрива долния кат (тениската).
По-вталеният размер е предимство и когато захладнее. Ако е по тялото ти, ще можеш да метнеш отгоре палто или друго зимно яке – още едно ниво нагоре в лейъринга:
ЦВЯТ
Както стана дума при дънките, денимът е син. Всичко друго е тренд и вариация. И както при дънките и ризите, основните ти опции са три: светло-, средно- и тъмносиньо. И трите са страхотни, рядко ми се случва да нямам изявен фаворит измежду три различни опции.
Якето, което ми е стояло най-добре досега, беше на Крис, с когото снимахме първия медальон на J.Griffin Accessories. Този цвят е средният вариант синьо. И Крис не ми даде да му го открадна…
А това са свелият и тъмният вариант, които най-много ми допадат на мен заради универсалността ти:
Виждал съм добри тъмно- и светлосиви, черни, бежови, дори по-цветни дънкови якета. Но изключенията се правят, когато си усвоил правилата. Ако е първото ти дънково яке, вземи си някакъв нюанс на синия деним.
МАТЕРИЯ
Две думи и за материята – денимът трябва да е плътен, стегнат и здрав още на първо докосване. Като го опънеш с две ръце, да издава звук като от опъване на платно на лодка. Така си сигурен, че якето няма да се отпусне с носенето и че можеш спокойно да го избереш точно по тялото си, защото няма да мръдне с години. Разбира се, това накъде тялото ти ще мърда с годините е въпрос на отделна поредица от статии…
Денимът звучи фенси, но исторически погледнато е оцветен в синьо брезент. Каубоите го измислят, за да си правят панталони, които да издържат на всичкия физически тормоз, който отглеждането на добитък предполага. Тия „дънкови материи“, които се късат на четвъртото пране, никой да не ми ги хвали.
По-износените материи стоят по-универсално. Примерно поизносено синьо, вместо плътно индиго. Или поизбеляло графитено, вместо плътно черно.
ДИЗАЙН
Класичекото дънково яке е чист деним, без допълнителни орнаменти. Тези орнаменти обаче биха могли да го направят по-интересно и по-ценно за самия теб, затова чувствай се свободен да експериментираш. Дали по него да има платнени нашивки, кръпки, протрити места, джобове и други шарении, зависи от вкуса ти.
Моят съвет е: ако има такива, гледай да са изчистени. Дънковото яке в този клип например е почти перфектният пример как да добавиш орнаменти, без да го направиш кич – всички нашивки са в един стил, сложени са само на гърба на якето и са черно бели, двата най-универсални цвята.
Ето още два примера. Сравни какафонията на лявата картинка, спрямо това как вдясно нашивките са групирани по-логично, в сходни цветове и не са чак толкова много:
Дори да няма допълнителни елементи, можеш да го раздвижиш и персонализираш с няколко трика: вдигни яката, навий ръкавите (небрежно, не като на риза), пробвай да закопчаеш средните 2-3 копчета – като на снимката по-горе с палтото върху дънковото яке.
Това с какво ще го съчетаеш ти дава още повече варианти да подобриш стила си. Комбинирай дънковото яке със светла тениска на райета; по-високи кожени обувки (примерно Chelsea boots); слънчеви очила, закачени на тениската или комплект небрежни гривни (тези са любимите ми заради това колко отиват на деним).
МАРКА
Масовите марки Zara, H&M, Pull & Bear и подобни от време на време имат приятни модели. Аз лично съм фен на Abercrombie, Levi’s, Hollister. Кефят ме и G-Star Raw, но ми идват скъпи. Предполагам и българските брандове имат дънкови якета, но не съм търсил специално при тях и не ми изплуват като спомен.
Ако си доволен от своето дънково яке и можеш да препоръчаш на другите читатели на J.Griffin марка, пиши ми и ще го добавя към статията.
ЦЕНА
Аз самият отдавна си търся готино дънково яке, но съм на ограничен бюджет, затова цената е сред основните фактори, които ще определят избора ми в крайна сметка. Хубавите дънкови якета в средния ценови сегмент варират от 100 докъм 300 лв. На намаления обаче можеш да ги намериш и наполовина. Хубавото е, че са по-евтини за производство от кожените и цените и позволяват по-големи отстъпки за мъжете, които умеем да пазаруваме съзнателно.
Якето от музикалния клип в началото на статията например е модел на H&M отпреди година струваше 40 лв на намаление. Единствената причина да не си го взема беше, че си търсех нещо съвсем изчистено за първо дънково яке. Още съжалявам… Якетата на Abercrombie & Fitch като това на снимката с медальона струват по 140 евро на редовна цена. Но то затова има промоции и онлайн доставки. Тези на Hollister (дъщерната марка на A&F) вървят по 80 евро.
Зачудвам се дори за second hand дънково яке, макар че още ми е трудно да се пречупя. Не знам дали това е мъжкият начин на пазаруване – твърде много хаос, съмнително качество + субективният фактор, че друг го е носил преди теб. Но както казваха в една автомобилна реклама: Би ли върнал някоя страхотна мацка, защото не си ѝ първият? Пък и връхната дреха има по-малък гнус-фактор от нещо като тениска или панталони – никой не я е носил директно върху тялото си.
Защо съм на бюджет и как да управляваш по-добре своя собствен бюджет можеш да видиш в това видео:
До скоро!
Джей