Всeки мъж има по един наистина ужасен пуловер. Или е в някакъв безумен цвят, или е развлачен / пухкав / грозен, та не се трае. На нищо не отива, освен на кофата. Сам на една кука да го беше плел, по-добре щеше да ти стои.
Но проблемът не е в този пуловер – той е лесен за изхвърляне. Него така или иначе не го носиш.Има обаче пуловери, които на пръв поглед стават, но нито ти стоят добре, нито те карат да се чувстваш по-привлекателен, нито се връзват с останалото ти облекло. Абе, посредствена работа. Знаеш мнението ми – една дреха трябва или да е WOW, или хич не я обличай. Това е много важен принцип изобщо – Дерек Сивърс казваше, че какъвто и избор да правиш, отговорът ти трябва да е или „Hell yeah“ или „Не“. Няма средно положение. Животът е кратък за посредствени решения.
Не е нужно пуловерът да е скъп или мега интересен, просто му трябва добър баланс между цвят, материя, кройка и детайли. За да ти е по-лесно да избереш, ето някои насоки как да различиш страхотния пуловер от посредствения. Ще се спра най-вече на цветовете и шарките, за да не затрупвам с информация:
ЦВЕТОВЕ
1. Едноцветни
На мен тъмните цветове ми отиват повече, но ти можеш да си падаш по по-шарени. Дори да е така, избягвай искрящите нюанси – те се съчетават трудно с останалите цветове и крият риска да изглеждат евтино. Не че десният пуловер е лош, просто е самоцелно ярък. Левият си е класи над него в един джентълменски гардероб:
Аз лично бягам и от цветове като бяло, бежово, кремаво. Пуловерът има голяма площ, на която светлите цветове създават твърде голям контраст, труден за туширане. При тениските е ОК да са чисто бели или бежови, защото бялата тениска често стои под друга дреха. Пък и площта й е по-малка – няма ги ръкавите на пуловера. Не забравяй също, че колкото по-активен е цветът на пуловера, толкова по-пасивно трябва да е всичко останало по теб, за да запазиш хармонията в облеклото си. Ето пример за хармонична комбинация – ярък пуловер с доста-неутрално-всичко-останало:
2. Комбинации
В комбинациите има 220 варианта, затова е хубаво да вкараме няколко насоки:
Съвет 1: Колкото по-малко цветове, толкова по-добре
Не забравяй, че имаш и други (вероятно цветни) дрехи по себе си. Затова, ето няколко идеи за комбинации от по-малко на брой цветове:
- Два нюанса на един цвят (да кажем бордо и малко по-светло червено)
- Един контрастен и един неутрален цвят (тъмносиньо + бяло райе на снимката горе) – по-искрящият бял цвят умишлено е на по-малка площ
- Един неутрален + два нюанса на един цвят (сивото + двете сини на долната снимка)
Съвет 2: Увери се, че цветовете си отиват
Броят е важен, но и не всеки два цвята си отиват. Тук можеш да видиш логиката зад цветовите комбинации. Забележи колко лошо са комбинирани цветовете вдясно. Хем са в утрепани нюанси, хем се бият един с друг. Цветовете вляво, от друга страна, са в перфектен синхрон – в една гама и с много сходна наситеност. Сивото под двете сини райета е супер неутрално и не прави какафония с горните цветове. Можеш да замениш сините нюанси с два червени / зелени / кафяви / жълти / лилави и пак ще стои добре.
Сигурно забелязваш и какво значение има кройката за мъжествеността на силуета – дали е вталена (горе вляво) или отпусната (горе вдясно).
ШАРКИ
1. Райета
От геометричните форми райето е най-класическият десен за пуловер. То може да бъде:
- Тънко (може да не е през целия пуловер, както горе вдясно)
- Средно (1-2 линии понякога са достатъчни)
- Дебело (както вляво на горната снимка)
2. Блокове
Блоковете обикновено са много дебели райета, примерно 2-3-4 бр. за целия пуловер. Това е по-модерната и стилна интерпретация на обикновеното райе:
Има дори блокове, които разделят пуловера на две части. Стоят най-добре ако границата минава под мишниците (долу вляво и в средата), а не съвсем през средата на пуловера (долу вдясно):
3. Десени и рисунки
В САЩ имат традиция на Коледа да носят най-грозния възможен пуловер, който намерят. Супер забавно е да се състезаваш с чичо си кой ще изглежда по-нелепо и ти да биеш. Само не ходи така по улицата, освен ако не изглеждаш като латино фитнес-инструктор. На тях им е простено.
Рисунките са си супер, ако си 8-ми клас. J.Griffin има и млади читатели :) Ако преследваш по-сериозен вид, обаче, потърси пуловер с някакъв десен, вместо рисунки. Има всякакви готини зимни шарки – ето три варианта:
БОНУС 1. КАКВО ДА ТЪРСИШ
1) Стегнати естествени материи, особено вълнени. Овчата, ламска вълна са много топли, мерино-вълната и кашмира са супер елегантни. Имай предвид, че вълната е скъпа, но след Нова година има страхотни намаления, а зимата тепърва започва!
2) Контури по раменете и диагонално през гърдите – карат те да изглеждаш много по-мъжествен, защото визуално правят гръдните мускули по-масивни и раменете по-широки. Номерът работи дори да си съвсем слаб. Такива пуловери се срещат рядко, затова не ги изпускай, когато ги видиш. Ето какво имам предвид:
БОНУС 2. КАКВО ДА ИЗБЯГВАШ
1) Ромбове и квадрати – стоят много ретро. Ако все пак те кефят, за мен спасението е да са тъмни и монохромни, макар че пак ще изглежда, че отиваш на голф:
2) Разни евтини марки като Kenvelo, LC Waikiki и други. Сори пичове, you suck. Оправете си качеството. Не че и други по-големи марки като H&M, New Yorker и сие не пускат често и фалове, но те поне имат и читави дрехи.
3) Релефните плетки – готин ефект, но не стоят достатъчно изчистено, за да те направят секси. Пуловерът вдясно е ушит добре и е стегнат, но все пак е ретро. Но пък на сиво и черно тази плетка вероятно ще стои ОК – тогава релефът ще е по-незабележим.
Ще се радвам да споделиш идеи и впечатления от собствените си премеждия в зимното пазаруване. Разгледай и статията за лейъринга, ако още не си. А ако търсиш коледен подарък за себе си или приятел, магазинът на J.Griffin Accessories е твоето място.
До скоро,
J.