Начало » Моден пътеводител на трениращия мъж

Моден пътеводител на трениращия мъж

Днешната статия ще бъде особено специална, защото е писана от страхотен експерт и мой добър приятел. Все се канех да напиша нещо по темата за облеклото в залата, но когато Краси предложи той да се заеме, знаех, че трябва просто да му отстъпя трибуната.

Забавих публикуването ѝ прекалено дълго и се чувствах виновен, но докато четях новата книга на един от любимите си автори, попаднах на готин цитат:  „Страхотната работа остава дълго след теб. Един месец повече или по-малко не могат да отнемат от стойността ѝ“.

С този цитат те оставям във вещите ръце на Краси Митрев, един от топ кросфит инструктурите в България, човек с неподражаем стил и истински експерт в областта на мъжкото здраве и мода.

Ако някога ти се наложи да влизаш във форма, Краси е твоят човек. А ето я и дългоочакваната статия:

…….

Още в уводните редове е редно да кажа, че става дума не за всеки трениращ мъж, а по-скоро за тези, които се занимават активно с вдигане на тежести и рано или късно се сблъскват с това, че не могат да си намерят панталони, които да стават на бедрата им. Както и с десетки други терзания.

Днес ще поговорим малко за това как и с какво да се обличаме и до какво облекло да НЕ припарваме в залата, а и по принцип. Нека бъдем честни – това, че се занимаваме с вдигане на тежести, не означава, че трябва да носим само и единствено анцузи. Днес ще ти разкрия няколко трика, с които да изглеждаш елегантно и стилно дори когато тренираш.

Най-най-екзистенциалният момент е да намериш добър шивач. Искаш или не, сериозно трениращият мъж не може да пазарува костюми, дънки, панталони, понякога дори и ризи директно от рафта. И голяма част от бъдещи му покупки ще трябва да минават през ръцете на шивача.

Нека поговорим за основния казус, когато се занимаваме с вдигане на тежести – така нареченето bulk-ване, т.е. наедряването.

ПРОБЛЕМ 1: ДЪНКИ И ПАНТАЛОНИ

Много е неприятно, когато талията ти е малка, но краката те задължават да носиш с размер-два по-големи дрехи. Тук имаш две опции. Първата е да намериш дънки с голям процент еластан, за да могат да се опънат по крака ти. Втората ти опция е да си вземеш дънките, които си харесал, но с 2-3 номера по-големи, а след това да ги дадеш на храбрия шивач, за когото ти споменах по-горе.

Тук правя една вметка: Трябва да знаеш, че голям проблем е и триенето, което се получава, заради по-мускулестите крака. Без значение колко ще инвестираш в едни дънки, рано или късно те ще се скъсат. Дори моделите на G-Star Raw, които наистина се водят здрави и издръжливи на моите крака, издържат около година. Дори да ги зашиеш, вторичното разкъсване се появява след 3 до 5 месеца. Естествено, зависи и от експлоатацията на дрехата.

При панталоните един мъж с много едри крака трябва да разчита на шиенето по поръчка. Много трудно може да намериш панталон, който да седи добре на краката ти, без да е като чувал в горната си част. Голяма част от фирмите, които продават формално облекло, предлагат корекции и нещата са ОК. Също така, ако шивачът ти е добър, просто можеш да си купиш един хубав плат и той да ушие целия ти панталон. 

Ако си взимаш готов модел за стесняване в талията, старай се да избираш вталена или конусовидна кройка и избягвай торбестите/широки модели.

ПРОБЛЕМ 2: ОБУВКИ

Зная какво си мислиш. Защо обувките да са проблем? Какво общо има това с тренировките? Много просто – заради масивната ти структура в горната част на тялото, не всеки тип обувки биха седяли добре на крака ти.

За целта, избирай обувки, които са с по-широка предна част. Избягвай обувки с остър връх – било те спортни и официални. Направо забрави, че съществуват. По-добре вземи обувки с заоблени върхове. А за формални случаи – обувки тип Оксфорд.

Като цветове – чисто черното не е за предпочитане, било то за всекидневно носене или по специални поводи. Черното кара стъпалата ти да изглеждат по-малки и на фона на по-едрите ти бедра просто ще се изгубят.

ПРОБЛЕМ 3: ГОРНИ ДРЕХИ

При тениските има един специфичен казус. Тези, които изобщо ти стават в магазина, са размери „L“ и нагоре, но много често те седят като нощници. Размер „М“ пък ти седи прекалено прилепнало.

Отваряме важна скоба: това, че имаш хубава мускулатура, не означава, че трябва дрехите ти задължително да я подчертават. Избягвай тениски, които са прилепнали по тялото, както и компресирани тениски. За спортната зала са супер, но за разходки навън са далеч от стилното и привлекателното.

Когато си купуваш тениска, гледай да ти е удобна в горната част, да не е много прилепнала. Ако идва дълга, винаги можеш да я занесеш на шивача си да я скъси. А може просто да я носиш малко по-дълга. Лично аз обичам да нося по-дълги тениски с по-къса връхна дреха (дънкова риза или яке). Контрастира много готино.

При ризите отново търси такива, които няма да се скъсат при първото ти вдишване. Ако не намираш подходящ размер или твоят размер се пада между два, предлагам ти да пробваш с риза по поръчка. Ако ръцете ти са по-едри, може би дори ще е наложително. Не е никак секси ризата да е опъната супер плътно по ръката ти.

При саката проблемът не е толкова значителен. Много фирми предлагат корекции. В най-лошия случай немалко марки шият сака по поръчка. Все пак не купуваш сако всеки ден.

ВАЖНИ УТОЧНЕНИЯ:

Ако тренираш здраво, избягвай хоризонталните райета. Карат те да изглеждаш още по-широк и диспропорционален. Аз самият избягвам и вертикалните, освен ако не са съвсем дискретни.

Хубаво е горните дрехи да са с вталена кройка. Само не компресионни. Т.е. като тези на снимката:

Абсолютен хикс ризите с къс ръкав – на човек с едра мускулатура седят бутафорно. Навиването на ръкавите на ризата с дълъг ръкав е много по-добър вариант, макар че е нормално да изпитваш лек дискомфорт при сгъване на ръката.

Избягвай да носиш елек без сако. Ще изглеждаш като охрана в нощен клуб.

Това е от мен. Надявам се съм те убедил, че един трениращ мъж може да бъде и стилен, стига само да полага малко повече усилия. Не е нужно да ходиш по улицата и на работа само с анцузи и тениски, просто защото си едър и здрав.

Much Love,

K.

2 comments

  1. Борис says:

    Много полезна статия. Аз не вдигам тежести, но плувам и се сблъсквам със същия проблем. Една година максимум ми издържат дънките и се късат между бедрата. :(

    • J. says:

      :))) Мерси много, Боби. Радвам се, че те кефи – Краси среща същите предизвикателства всеки ден, затова беше най-правилният човек да поговори по проблема.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *